Evcil olarak evlerimizde bize dostluk eden kedilerimizi beslerken seçeceğimiz mamalar, hassas bir şekilde seçilmelidir. Hazır mamalar ile beslediğimiz kedilerimizin sağlığı, seçtiğimiz mamadan büyük ölçüde etkilenmektedir.

Öncelikle kedi maması seçerken kedimizin yaş grubuna dikkat etmemiz gerekir. Yavru kedi, yetişkin kedi, yaşlı kedi mamaları birbirlerinden farklı özellikte olmakla beraber kısırlaştırılmış kedi maması ile light kedi maması da alternatifler arasında yer alır. Ülkemizde bu anlamda ürün sunan markalar ise Royal Canin, Acana, Orijen, Pro Plan, Brit Care ve Hill’s gibi markalardır.

Yavru Kedi Maması

Doğumundan sonraki en sevimli evresinde olan ve çelimsiz olan yavru kediler sütten kesilene kadar destek mamaları ile beslenebileceği gibi anne sütü sonrasında da yavru kedi mamaları ile beslenmelidir. Yavru kedi maması, kedinin genel sağlığını şekillendirecek bir üründür. Çünkü kedinin mama ile beslendiği bu dönem kedinizin gelecekteki fiziksel özelliklerini de büyük ölçüde belirleyecektir. 12 aya kadar olan süre genellikle kediler için yavruluk dönemi olarak değerlendirilir. Bu dönemde tercih edilecek olan mamalar kedinin organları ve fiziksel uzuvları için ihtiyaç duyduğu çok sayıda besini içerir. Yeterli ve düzenli olarak yavru maması ile kaliteli bir şekilde beslenen kediler, hem daha sağlıklı hem de daha enerjik olurlar. Bu da onların mutluluğunu etkiler.

Yetişkin Kedi Maması

Yavruluk döneminin tamamlanarak artık daha stabil bir vücut yapısına ulaşan kediler, 12 ay ile 7 yaş arasında yetişkinlik döneminde kabul edilir. Bu dönemde artık kedinin bağışıklık sistemi, beslenme yapısı ve dokuları daha belirgin özelliklere sahip olur. 7 yaşa kadar devam eden bu evredeki kediler artık yaşlılık dönemine kadar birçok özelliklerini de korurlar. Bu dönemde tercih edilen kedi maması kedinizin ihtiyacı olan protein ve karbonhidrat oranına sahip olmalıdır. Hem kedinizin ideal kilosunun oluşmasında hem de yağlanmamasında doğru mama seçimi önem taşır.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kısırlaştırılan kediler için özel olarak üretilen kedi maması ürünleri kaliteli kedi maması üreten büyük markaların kataloglarında yer alır. Bu ürünler enerji ihtiyacı büyük ölçüde düşen kısır kedilere özel olarak üretilmektedir ve yüksek protein içerirler. Böylelikle de kedinizin kontrolsüz kilo almasının önüne geçilir. Kısırlaştırma sonrasında kedinizin kilo almasına neden olacak mamalardan kaçınarak light ve kısırlaştırılmış kedi mamalarına yönelmeniz önerilir.

Yaşlı Kedi Maması

Yaşlı kediler için üretilen mamalar, taşıdıkları özellikleri ile yaşlanmayı geciktirici yapıda olurlar. Kedilerin yaşlılık döneminde daha sağlıklı olmaları için yaşlı kedi maması ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu mamalar yaşlı kedilerin daha kolay sindirebilecekleri ve çiğneyebilecekleri formlarda olurlar; böylelikle de yaşlı kedilerin zamanla zayıflayan dişleri mamaları kolayca çiğneyebilmelerini ve sindirebilmelerini sağlayacaktır. Çeşitli özellikleri ile yaşlı kedi mamaları ayrıca yavaşlayan metabolizmaya da uygun olarak üretilir ve kolay sindirilebilir olur.

Sıraladığımız kedi mamaları için uygun olan evreleri belirlerken yalnızca yaşa göre karar vermeniz gerekmez. Evcil kedinizin kontrolünü gerçekleştiren veterinerinizden de kedinizin hangi mama ile ve hangi tür ile beslenmesi gerektiği konusunda bilgi alabilir, ona uygun olan mamayı tercih ederek beslenmesi için karar verebilirsiniz. Unutmayın ki; mama tercihiniz onun sağlığı için çok önemlidir.

Bu ürünleri pet shop web sitesi petbesinleri ve zooplus gibi adreslerden satın alabilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *